Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć : Encyklopedia U :: Sprint Fight&Fitness

Zobacz ofertę w naszym sklepie internetowym

Artykuły / Encyklopedia substancji, zagadnień i pojęć
Encyklopedia U

Ubichinony - występują w komórkach roślinnych i zwierzęcych w mitochondriach. Odpowiada za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Ma także właściwości oksydacyjne.

Ubichinony - występują w komórkach roślinnych i zwierzęcych w mitochondriach. Odpowiada za przenoszenie elektronów w łańcuchu oddechowym. Ma także właściwości oksydacyjne.

Uchyłkowatość jelita grubego - obecność licznych workowatych uwypukleń w przewodzie pokarmowym. Najczęściej występuje w jelicie grubym. Nie występuje w odbytnicy.

Układ krążenia - układ zamknięty w którym krąży krew. Głównym narządem jest serce. Zapewnia ono zaopatrzenie tkanek w substancje odżywcze i tlen.

Układ limfatyczny - otwarty układ naczyń i przewodów w którym płynie limfa. Główne funkcje układu limfatycznego to: odpornościowa, neutralizująca, odprowadzająca.

Układ moczowy - układ, który ułatwia wydalanie zbędnych substancji z organizmu. Składa się z dwóch nerek łączących się z moczowodami, którymi mocz wyprowadzany jest do pęcherza moczowego i cewki moczowej

Układ pokarmowy - system połączonych narządów służący do przyjmowania, trawienia i wydalania pokarmów. Składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita cienkiego i jelita grubego, oraz gruczołów ślinowych, wątroby i trzustki.

Upośledzenie tolerancji glukozy - obserwujemy w czasie rozwoju cukrzycy chemicznej. Występuje wtedy nieprawidłowa wartość glikemii po posiłku.

Utlenienie - reakcja chemiczna podczas której następuje przyłączenie tlenu lub utrata elektronów na etapie atomu, grupy atomów lub cząsteczki związku chemicznego

Uwodornienie - reakcja przyłączania wodoru. Wykorzystuje się do produkcji margaryny, gdzie nienasycone tłuszcze roślinne będące cieczami przeprowadza się w temperaturze pokojowej w tłuszcze nasycone

Używka - substancja która ze względu na swój skład chemiczny działa na układ nerwowy. Do używek zaliczamy kawę, napoje alkoholowe oraz substancje psychoaktywne, które wpływają na stan świadomości.


 

Znajdź nas na Facebooku

copyright © 2011 www.sprint.radom.pl

C.H. Korej, ul. Wernera 10, 26-600 Radom
tel. 48 385 84 34

projekt i wykonanie: www.zaginionestudio.pl

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej